Zem je posiata hmyzom. Hmyz tvorí najpočetnejšiu skupinu živočíchov. Poznáme viac ako milión rôznych druhov hmyzu a ich počet sa naďalej rozrastá.
Hmyz nájdeme takmer v každom type prostredia. Nachádza sa v chladných oblastiach aj v tropických dažďových pralesoch. Všetky druhy hmyzu majú 6 nôh a telo chránené pevnou vonkajšou kostrou, vzhľadom na veľkosť sa líšia. Chrobák goliáš dosahuje hmotnosť viac ako 100 gramov, brvuľu je ťažké pozorovať voľným okom.
Rozlišujeme asi 19 hlavných skupín hmyzu :
- šváby,
- modlivky,
- termity,
- srpice,
- švehly,
- blanokrídlovce,
- ucholaky,
- vši,
- pošvatky,
- strapky,
- dvojkrídlovcem
- sieťokrídlovce,
- chrobáky,
- motýle,
- blchy,
- vážky,
- bzdochy,
- pakobylky,
- kobylky, svrčky a cikády.
Entomológia rozlišuje viac ako 350 000 druhov hmyzu.
Telo hmyzu je zložené z mäkkých vnútorných orgánov a pevnej vonkajšej kostry -kutikuly. Suchozemský hmyz dýcha úzkymi rúrkami- vzdušnicami, ktoré svieťovito pretkávajú vnútro tela. Vodný hmyz a jeho larvy dýchajú žiabrami. Hmyz má tzv. zložené oko, tvorené tyčinkovými útvarmi- omatidiá. Jednotlivé omatidiá vnímajú intenzitu a farbu svetla ale nevnímajú tvary. Ústne orgány hmyzu sa skladajú z hryzadiel- mandibuly, čeľuste-maxila, labrum a labium, čo môžeme označiť ako horná a spodná pera.
Vývojové fázy hmyzu začínajú vajíčkom a pokračujú ďalšími štádiami, ktoré označujeme ako premena- metamorfóza.
- Pri dokonalej premene jedinec niekoľkokrát zvlieka tvrdú kutikulu. Napríklad z motýlieho vajíčka sa vyvinie larva, ktorá sa zakuklí a vyliahne sa ako dospelý motýľ.
- Nedokonalá premena prebieha napríklad pri kobylkách, kedy sa jedinec vyliahne z vajíčka a podobá sa na rodičov.
Rôzne druhy hmyzu ľudia vnímajú ako nepríjemné, napr. muchy, ktoré prenášajú choroby, koníky spôsobujú škody na úrode, parazity ako kliešte a vši sa živia krvou zvierat aj ľudskou krvou. Sú však aj druhy hmyzu, ktoré sú pre ľudskú existenciu nenahraditeľné, ako napr. včely, ktoré opeľujú kvety.