Je to druh mloka z čeľade salamandrovité. Patrí medzi Karpatsko-sudetský endemit. Žije v Karpatoch (Rumunsko, Ukrajina, Poľsko, Slovensko – Malá a Veľká Fatra) a mimo Karpát v severovýchodnom Česku.
Patrí k menším mlokom, telo samcov dosahuje dĺžku maximálne 90 mm, telo samičiek 100 mm. Na hranatej hlave sú zreteľné 3 pozdĺžne ryhy. Počas pobytu vo vode je telo samcov na priečnom priereze hranaté, bez chrbtového hrebeňa. Chvost samcov s nízkym súvislým hrebeňom vybieha do nitkovitého výbežku. Zafarbenie varíruje od tmavoolivových odtieňov po svetlohnedé. Bruško je jednofarebne oranžovožlté. Mloky po opustení vody sú sfarbené v rôznych odtieňoch hnedej, bruško ostáva oranžové.
Obýva stojaté a pomaly tečúce vody, optimálne podmienky nachádza v bukových a ihličnatých lesoch v nadmorských výškach od 500 do 1000 m. Reprodukčné lokality sú stojaté – jazierka, jamy, ale najmä plytké mokrade, snehové mláky, periodické mláky a koľaje na lesných cestách. V období života vo vode môžu byť ich hlavnou súčasťou potravy najmä kôrovce, larvy a vajíčka iných obojživelníkov a rôzne vodné bezstavovce. Na suchej zemi loví drobný hmyz, červy a mäkkýše. Kladenie vajíčok prebieha od apríla do júna. Až 250 vajíčok je jednotlivo prilepovaných na listy vodnej vegetácie alebo priamo na dno. Larválny vývoj trvá 3 mesiace, vo vyšších polohách však larvy môžu prezimovať a metamorfovať až na jar nasledujúceho roku.
Zaujímavosti:
- mloky nikdy nemajú viac ako 4 prsty na predných nohách
- najmenší mlok meria iba 2 cm.
- najväčší má až 1,5 metra.
- na svete je ich približne 250 druhov.
- mlok nevníma zvuky šíriace sa vzduchom.
- vidia iba čiernobielo a do krátkej vzdialenosti cca 15 cm.
- na Slovensku žije 6 druhov mlokov.