Bez stromov by na Zemi nemohol existovať život. Stromy v procese fotosyntézy prijímajú oxid uhličitý a vylučujú kyslík, ktorý je pre živočíchy a človeka nevyhnutný.
Dreviny sa od bylín odlišujú nadzemnou drevnatou stonkou, ktorá je pokrytá borkou. Drevnatá stonka chráni rastlinu pred nepriaznivým počasím a takáto rastlina prežije aj v chladným oblastiach. Drevinami a ich výskumom sa zaoberá denrológia.
Dreviny obsahujú drevo, ktoré sa skladá z celulózy a lignínu. V stonke sú cievne zväzky, prostredníctvom ktorých v rastline živiny cirkulujú.
Dreviny delíme na :
- Stromy vyrastajú zo semien. Semená sa nachádzajú vo vnútri plodov. Rásť začína pri vhodnej teplote a vlhkosti. Nadzemná časť stromu je kmeň s korunou, kde sú vetvy. Veľkosť listov je obmedzená. Veľkosť stoniek a koreňov neobmedzená. Malý strom nazývame semenáčik. Všetky stromy sú suchozemské a fotoautotrofné rastliny.
- Ker alebo krovina je drevnatá rastlina. Rozvetvuje sa pri zemi, napr. čajovník.
- Liany sú popínavé rastliny s drevnatou stonkou. Liana korení v zemi a kmene iných stromov využíva ako oporu pre svoju stonku, čím dosiahne do vyšších častí lesa s väčšou intenzitou svetla.
- Polokry sú prechod medzi bylinami a drevinami. V nepriaznivom počasí, napr. počas zimy, prežíva iba 10-20 cm drevnatá stonka, zvyšok rastliny uhynie.
Dreviny rastú celoročne, častejšie však sezónne. V oblastiach mierneho pásma, rastú stromy na jar a začiatkom leta.