Čeľaď: iskerníkovité (Ranunculaceae)
Rastie v teplých nížinách a pahorkatinách, hlavne v panónskej oblasti, v xerotermných trávnatých spoločenstvách na výslnných stráňach, v kroviskách, lesostepných porastoch, v svetlých dubinách i presvetlených borovicových lesoch, hlavne na vápencovom podklade, andezitoch (hlavne so sprašami). Patrí medzi chránené rastliny na Slovensku a v Čechách. Spoločenská hodnota je 49,79 EUR.
V SR sa vyskytuje roztrúsene na južných svahoch Karpát, od Záhorskej nížiny cez Devínsku Kobylu, Tematínske kopce, Burdu, Tríbeč až po Východoslovenskú nížinu. V minulosti zbieraná pre liečivé účinky, ináč je jedovatá; často sa pestuje ako okrasná skalnička.
Popis
Trváca trsovitá bylina, vysoká 20 – 40 cm. Stonka priama, nerozkonárená alebo málo rozkonárená, za mlada aj s listami roztrúsene chlpatá, neskoršie lysá, na báze s načervenalými šupinami. Listy má iba stonkové, s pošvou, sediace, 2 – 3-krát nepárno perovito strihané, segmenty úzko čiarkovité, tmavozelenej farby. Kvety sú veľké, s priemerom 4 – 8 cm, zlatožlté až citrónovo žlté, vyrastajúce na vrcholoch stoniek. Kališné lístky sú široko vajcovité, pritisnuté ku korune, zvonka jemne chlpaté, siahajúce do polovice korunných lupienkov. Korunu tvoria mnohé (12 – 20) až 2 cm dlhé korunné lupienky, úzko obrátene kopijovité až úzko obrátene vajcovité, celistvookrajové alebo na konci zubaté. Tyčinky žlté. Plody sú 3,5 mm dlhé, tvrdé, sieťkované, chlpaté, poduškovito vypuklé nažky s bočným háčkovitým zobáčikom. Kvitne od marca do apríla (mája).
Zber a úprava
Zbiera sa kvet a vňať. Vňať sa zbiera po odkvitnutí a hneď sa musí vysušiť. Suší sa oddelene pretože je jedovatá. Najprv asi pol hodinu pri teplote okolo 60°C, aby sa zamedzilo rozkladu kardioglykozidov a potom sa pri opatrnom obracaní dosuší v tieni. Vňať je účinná jeden až dva roky, podľa skladovania sa jej účinnosť líši. Skladuje sa v tmavých dobre uzavretých nádobách v tme.
Liečivé vlastnosti
Pomáha pri liečbe srdcovej činnosti a srdečnej nedostatočnosti. Obsahuje toxické látky glykosidy, preto ho môže predpísať iba lekár. Nesprávne použitie môže trvale poškodiť zdravie ale aj zapríčiniť smrť. Kedysi ho ľudoví liečitelia používali namiesto španielskych mušiek a koreň ako preháňadlo.
Zaujímavosť
Názov Adonis pochádza z gréckej mytológie. Adonis bol syn kráľa Kinyra a jeho dcéry Myrrhy. Podľa mýtu červený kvitnúci hlaváčik vyrástol z krvi krásneho Adonisa.