Na Slovensku sa vyskytuje 28 druhov zákonom chránených netopierov. Na území Slovenska je niekoľko významných oblastí, kde netopiere sídlia.
Na rozdiel od väčšiny cicavcov, netopiere vedia lietať. Medzi končatinami a chvostom majú pružnú, jemnú lietaciu blanu-patagium. Netopierie krídla sú tenké a majú viac kostí ako krídla vtákov. Rýchlosť letu môže dosahovať až 160 km za hodinu.
Netopiere sú výnimočné svojimi zmyslami. Najvyvinutejšími zmyslami sú sluch, čuch a hmat. Pre netopiere okrem kaloňoblížnych je charakteristická echolokácia. Echolokácia im umožňuje sa orientovať v tme pomocou nimi vyslaných vysokofrekvenčných zvukov. Zvuk vzniká v ich hrtane, je vysielaný cez nos alebo ústa. Ozvenu zvuku zachytávajú ušami. Vzdialenosť tak určujú podľa času, za ktorý sa zvuk vráti.
Telo netopiera je pokryté srsťou, chvost sa nevyskytuje u všetkých druhov. Na všetkých 4 končatinách majú 5 prstov, ktoré sú zakončené ostrými kosákovitými pazúrmi. Takto prispôsobené nohy im umožňujú sa pohybovať po pevnom povrchu a zachytiť sa. Zuby netopiera sú ostré.
Medzi najvýznamnejšie zimoviská na Slovensku patrí:
- chránené územie Dubnické Bane, z hľadiska počtu druhov netopierov je to najväčšie zimovisko. Zimuje to približne 6000 jedincov patriacich k 16 druhom netopierov.
- Tunel pod Dielikom patrí k najväčším zimoviskám v Európe. Zimuje tu asi 2000 až 10 000 jedincov patriacich k 11 druhom netopierov. Najpočetnejšou je kolónia večernice malej, lietavca sťahovavého a uchane čiernej.
- V okrese Revúca sa nachádza areál Bradlo, kde žije podkovár južný, podkovár veľky, podkovár malý, uchaňa čierna, lietavec sťahovavý a netopier brvitý.
- Na území Národného parku Muránska planina žije 25 druhov netopierov. Medzi nimi sa vyskytuje aj doteraz málo preskúmaný raniak obrovský. Je to najväčší netopier v Európe s rozpätím krídel 40 cm. Žije v osikách, potravu loví aj vo vzdialenejších oblastiach, aj vo výškach nad 1000 metrov. Jeho výskyt je zaznamenaný od apríla do októbra. Kde zimuje je predmetom výskumu a nepoznáme odpoveď.